Dzisiaj prezentuje drugi podcast serwisu. Dziękuję za wysłuchanie poprzedniego odcinka i za zachęcające komentarze. Inspiruje mnie to do działania i do dopracowania formuły nagrania. W drugim odcinku opowiadam o niezapowiedzianym wcześniej starcie rakiety CZ-4B z Chin. Jest to już drugi lot takiej rakiety w ostatnich dniach. Wyniesione zostały dwa satelity Huanjing służące do celów zarządzania kryzysowego.
Pozostałe tematy podcastu to nowe informacje na temat misji łazika księżycowego Rasheed ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz parę słów na temat lotu Japończyka Soichi Noguchi’ego na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na pokładzie kapsuły Dragon.

Chętnie posłucham dalszych komentarzy i sugestii. A może są jakieś tematy, o których szczególnie chcielibyście posłuchać? Dlatego koniecznie dajcie znać jak podoba się drugi podcast.
[…] Australia będzie mogła umieścić swój łazik księżycowy na powierzchni Srebrnego Globu przy pomocy japońskiego lądownika Hakuto-R. Japoński zespół rozpoczął projekt lądownika jeszcze podczas konkursu Google Lunar XPrize. O ile sam konkurs zakończył się niepowodzeniem, ponieważ żaden z uczestniczących zespołów nie był w stanie wysłać misji księżycowej w zakładanym czasie, to kilka projektów było dalej kontynuowanych. Japońska firma Hakuto będzie budować lądowniki księżycowe zabierające w ramach usługi różne eksperymenty i ładunki na powierzchnie Księżyca. W innej misji lądownika Hakuto-R na Księżyc trafią również łaziki Rasheed ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. […]
[…] Jeśli interesuje Was ten temat to zapraszam do wysłuchania dwóch podcastów serwisu Orientspace. Możecie je wysłuchać tutaj oraz tutaj. […]
Na razie nie ma planów budowy rakiety kosmicznej ani orbitalnego kosmodromu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ich satelity będą wynoszone przez operatorów z innych krajów.
Około dekady temu była ogłoszona budowa kosmodromu dla suborbitalnego pojazdu firmy Virgin Galactic w emiracie Ra’s Al-Khaimah. Firma ma jednak bardzo duże opóźnienia w rozwijaniu tego projektu i nie wiadomo czy ten pomysł się utrzyma. Jeżeli jednak do lotów “kosmicznych” z Emiratów dojdzie, to będą one sięgały tylko około 70-80 km wysokości.
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie planują stworzyć swoją rakietę i kosmodrom?