Indyjski program lotów załogowych mimo problemów powoli nabiera kształtów. Na przekór opóźnieniom wynikającym z trwającej epidemii COVID-19, problemów budżetowych oraz organizacyjnych, pierwszy, testowy lot kapsuły Gaganyaan odbędzie się jeszcze przed zakończeniem tego roku.
Obecnie Indyjska Agencja Kosmiczna ISRO przyznaje, że pierwszego lotu załogowego z indyjskimi astronautami na pokładzie już nie uda się zrealizować w przyszłym roku. Tym samym opóźni się kluczowy termin dla indyjskiego programu Gaganyaan. Indiom bardzo zależało przeprowadzeniu pierwszego lotu załogowego w 2022 roku. Wydarzenie miało ukoronować uroczystości związane z 75 rocznicą uzyskania niepodległości. Z drugiej strony powinniśmy się cieszyć, że ISRO nie poddała się naciskom, aby mimo wszystko przeprowadzić lot. Oznacza to, że Indyjska Agencja Kosmiczna bardzo poważnie podchodzi do kwestii ryzyka w tej kwestii.

Stan przygotowań
Zgodnie z obecnym planem, pierwszy lot kapsuły Gaganyaan ma odbyć się jeszcze w grudniu tego roku. Wcześniej Indyjska Agencja Kosmiczna uzależniała lot od wcześniejszego wystrzelenia dedykowanego satelity komunikacyjnego IDRSS (Indian Data Relay Satellite System). Podczas misji taki system miałby zapewniał ciągłą łączność z pojazdem. Jednak na tym etapie przygotowań Komisja Doradcza ds programu Gaganyaan (Gaganyaan Advisory Council) jednogłośnie podjęła decyzję, że pierwszy lot kapsuły może się odbyć bez takiego wsparcia.
Debiutancki lot przetestuje kluczowe systemy, takie jak system ratowania załogi, system kontroli lotu i nawigacji czy działanie osłony termicznej. Po locie testowym indyjscy inżynierowie będą mogli wprowadzić dalsze zmiany i poprawki do kapsuły, aby zwiększyć bezpieczeństwo załogi.
Na razie nie wiadomo jeszcze kto poleci w kosmos. Imiona czterech pilotów trenujących do misji jeszcze nie zostały jeszcze opublikowane. Wiadomo, że w marcu 2021 roku zakończyli oni trening w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą. O zakończeniu zakontraktowanego szkolenia kandydatów na astronautów poinformowało rosyjskie przedsiębiorstwo kosmiczne Roskosmos pełniące funkcję rosyjskiej agencji kosmicznej.
Współpraca z Francją
W ramach dalszych dalszych przygotowań do lotu Indusi będą korzystać z doświadczenia Francji. 15 kwietnia przedstawiciele Indii i Francji podpisały porozumienie o współpracy w tym zakresie. Francuska Agencja Kosmiczna CNES zobowiązała się do przeszkolenia indyjskich specjalistów ds medycyny kosmicznej oraz kontrolerów lotu, którzy już bezpośrednio będą pracować z indyjskimi astronautami.

W zamian CNES strona otrzyma dostęp do danych zdrowotnych indyjskich astronautów, a zwłaszcza kwestiami związanymi z dietą stosowaną w indyjskim programie załogowym. Francuzi udostępnią też Indusom aparaturę naukową i medyczną przetestowaną już w ramach przygotowań i lotów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Długoterminowo bilateralna umowa może zostać rozszerzona o trening indyjskich astronautów we Francji czy transfer wiedzy dotyczący długoterminowego pobytu na orbicie.
Podsumowując, z czasem taki know-how zdecydowanie się przyda Indiom. Zwłaszcza, że po pierwszych lotach kapsuły Gaganyaan przyjdzie czas na budowę małej indyjskiej stacji kosmicznej.
Źródła:
ParabolicArc
Roskosmos
SpaceNews
Times of India
Times of India