Chiny opublikowały pierwsze zdjęcia z powierzchni Marsa wykonane przez łazik Zhurong. Są to pierwsze zdjęcia z powierzchni Czerwonej Planety zrobione przez misję z kraju innego, niż USA.
Późna publikacja zdjęć
Zgodnie z przewidywaniami, długie oczekiwanie na pierwsze zdjęcia z łazika Zhurong, wynikały z uwarunkowań orbitalnej infrastruktury, a nie zaś z powodu nieoczekiwanych problemów technicznych. Chiny posiadają obecnie tylko jednego satelitę krążącego wokół Marsa. Jest to orbiter misji Tianwen-1, który od lutego krąży wokół naszej sąsiadującej planety.
Po oddzieleniu lądownika z łazikiem Zhurong (czytaj. Dżurąg), satelita Tianwen-1 musiał wykonać manewr zmiany orbity. Wcześniej okrążał on Marsa co 49 godzin. Obecnie okres obiegu wynosi 8 godzin, co pozwala na znaczne lepsze warunki do komunikacji z lądownikiem.

Pierwsze chińskie zdjęcia z Marsa
19 maja Chińska Agencja Kosmiczna opublikowała pierwsze zdjęcia z lądowania. Widać na nich płaską równinę Utopia Planitia. W tej okolicy nie ma zbyt wielu skał i nierówności terenu, co pozwoli na w miarę bezpieczną eksplorację terenu. Na czarnobiałym inżynieryjnym zdjęciu widać też rozłożoną rampę, po której łazik zjedzie na powierzchnie.

Dodatkowo Chińska Agencja Kosmiczna opublikowała też krótkie nagranie ukazujący oddzielenie się lądownika od misji Tianwen-1. Zdjęcia oraz nagrania z misji Zhurong szybko zaczęły krążyć po Twitterze. Polecam tu obserwować zwłaszcza dwóch użytkowników, Cosmic_Penguin oraz Andrew Jones, którzy codziennie relacjonują nowości związane z Chińskim Programem Kosmicznym.
— Andrew Jones (@AJ_FI) May 19, 2021
Warto podkreślić, że jesteśmy świadkami bardzo ważnego wydarzenia w historii badania kosmosu. Po raz pierwszy, misja z kraju innego niż Stany Zjednoczone, wylądowała na Czerwonej Planecie i przesłała zdjęcia z jego powierzchni. Trzeba też przypomnieć, że z lądowaniem pewien sukces odniósł co prawda Związek Radziecki w 1971 roku, ale bardzo szybko misja Mars 3 przestała działać, i nie odebrano wówczas prawie żadnych danych. Za to w dzisiejszych czasach amerykańsko-chiński wyścig kosmiczny coraz bardziej się rozkręca. I Chiny mają wolę i narzędzia aby stać się równym przeciwnikiem w tej dziedzinie.
Źródła:
Chińska Agencja Kosmiczna