Chiny opublikowały pierwsze zdjęcia z powierzchni Marsa wykonane przez łazik Zhurong. Są to pierwsze zdjęcia z powierzchni Czerwonej Planety zrobione przez misję z kraju innego, niż USA.

Późna publikacja zdjęć

Zgodnie z przewidywaniami, długie oczekiwanie na pierwsze zdjęcia z łazika Zhurong, wynikały z uwarunkowań orbitalnej infrastruktury, a nie zaś z powodu nieoczekiwanych problemów technicznych. Chiny posiadają obecnie tylko jednego satelitę krążącego wokół Marsa. Jest to orbiter misji Tianwen-1, który od lutego krąży wokół naszej sąsiadującej planety.

Po oddzieleniu lądownika z łazikiem Zhurong (czytaj. Dżurąg), satelita Tianwen-1 musiał wykonać manewr zmiany orbity. Wcześniej okrążał on Marsa co 49 godzin. Obecnie okres obiegu wynosi 8 godzin, co pozwala na znaczne lepsze warunki do komunikacji z lądownikiem.

Pierwsze zdjecie z łazika Zhurong / CNSA
Pierwsze zdjęcie z łazika Zhurong / CNSA

Pierwsze chińskie zdjęcia z Marsa

19 maja Chińska Agencja Kosmiczna opublikowała pierwsze zdjęcia z lądowania. Widać na nich płaską równinę Utopia Planitia. W tej okolicy nie ma zbyt wielu skał i nierówności terenu, co pozwoli na w miarę bezpieczną eksplorację terenu. Na czarnobiałym inżynieryjnym zdjęciu widać też rozłożoną rampę, po której łazik zjedzie na powierzchnie.

Drugie zdjęcie z łazika Zhurong / CNSA
Drugie zdjęcie z łazika Zhurong / CNSA

Dodatkowo Chińska Agencja Kosmiczna opublikowała też krótkie nagranie ukazujący oddzielenie się lądownika od misji Tianwen-1. Zdjęcia oraz nagrania z misji Zhurong szybko zaczęły krążyć po Twitterze. Polecam tu obserwować zwłaszcza dwóch użytkowników, Cosmic_Penguin oraz Andrew Jones, którzy codziennie relacjonują nowości związane z Chińskim Programem Kosmicznym.

Warto podkreślić, że jesteśmy świadkami bardzo ważnego wydarzenia w historii badania kosmosu. Po raz pierwszy, misja z kraju innego niż Stany Zjednoczone, wylądowała na Czerwonej Planecie i przesłała zdjęcia z jego powierzchni. Trzeba też przypomnieć, że z lądowaniem pewien sukces odniósł co prawda Związek Radziecki w 1971 roku, ale bardzo szybko misja Mars 3 przestała działać, i nie odebrano wówczas prawie żadnych danych. Za to w dzisiejszych czasach amerykańsko-chiński wyścig kosmiczny coraz bardziej się rozkręca. I Chiny mają wolę i narzędzia aby stać się równym przeciwnikiem w tej dziedzinie.

Źródła:
Chińska Agencja Kosmiczna