Michał Moroz

 

Pierwsze kroki, jeszcze jako licealista, stawiałem w czasopiśmie Polskiego Towarzystwa Astronautycznego „Astronautyka”. Następnie trafiłem do magazynu internetowego AstroNautilus oraz portalu AstroNET. W 2009 zostałem współzałożycielem portalu Kosmonauta.net, z którego wyrosła firma o tej samej nazwie, a następnie firma Blue Dot Solutions.

Do 2019 roku prowadziłem tam kilka projektów dla Europejskiej Agencji Kosmicznej dotyczących obserwacji Ziemi, nawigacji satelitarnej czy Internetu Rzeczy. Brałem też udział w projektach kosmicznych finansowanych przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020.

W międzyczasie jako ekspert do spraw kosmicznych wielokrotnie występowałem w radiu TOK.FM, TVN24 czy TVN24 Biznes i Świat. Prowadziłem także relacje na żywo z Centrum Kontroli Lotów Europejskiej Agencji Kosmicznej podczas lądowania sondy Philae na komecie 67-P Czuriumow-Gierasimienko (z kolegą byliśmy na miejscu jedynymi przedstawicielami mediów z kraju) oraz próby lądowania sondy Schiaparelli na Marsie.

W 2014 roku ukończyłem studia podyplomowe na Międzynarodowym Uniwersytecie Kosmicznym. Było to spełnienie nerdowskich marzeń. Uczyły nas między innymi takie osoby jak: astronauta naprawiający Teleskop Hubble’a, dyrektor ds. nauki NASA, czy główny negocjator NASA z Rosją w czasach tworzenia pomysłu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Mieliśmy także szansę pozwiedzać laboratoria Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej i obejrzeć nieco konkretnego sprzętu.

Pod koniec dziewięciotygodniowego programu musieliśmy w grupach po 30 osób napisać tzw. Team Project, czyli taki mały doktorat na jeden z wybranych tematów. W 30 dni! I się przy tym nie pozabijać nawzajem. Symulowało to zaawansowany projekt kosmiczny, w którym pracuje się w dużych międzynarodowych i międzykulturowych zespołach. Daliśmy radę a nasz raport Space4Health został doceniony przez NASA i Boeinga jako jedna z najlepszych publikacji roku.

Przy tym wszystkim z wykształcenia jestem… arabistą. Studiowałem w Wiedniu i Warszawie, a nawet dorobiłem się doktoratu na warszawskiej orientalistyce. Nauczyłem się arabskiego, mieszkałem pół roku w Kairze, byłem na placu Tahrir w czasach rewolucyjnych, zwiedziłem Syrię z plecakiem, jeszcze przed wojną. Sześć lat pracowałem jako wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim. Już wówczas napisałem pierwsze publikacje o kosmicznych sprawach w krajach orientalnych.

Wciąż pokutuje przekonanie, że loty kosmiczne to przede wszystkim domena NASA czy też (od niedawna) SpaceX. Łaziki marsjańskie, astronauci, jakiś ISS, jakiś Mars. Czasem mówi się jeszcze o tym co w Europie czy Rosji piszczy. Za to dosyć mało wiadomo o dokonaniach Chin, Indii, Japonii, krajów Afryki czy Bliskiego i Dalekiego Wschodu. A dzieje się tam dużo, wręcz bardzo dużo.

W ten też sposób powstał pomysł na prowadzenie tego bloga. Chciałbym opowiedzieć Wam o różnych kosmicznych sprawach, ale skupiając się na doniesieniach z Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Tutaj poczytacie i posłuchacie o moich dwóch pasjach: świecie Orientu i eksploracji kosmosu. Krótko mówiąc, zapraszam Was na wspólną podróż pociągiem o nazwie OrientSpace do innych planet i do gwiazd.

Załoga Shenzhou 14 na pokładzie / CNSA
Chiny
Misja Shenzhou 14 do Chińskiej Stacji Kosmicznej 

Misja kosmiczna Shenzhou 14 potrwa kolejne pół roku. W tym czasie do Chińskiej Stacji Kosmicznej przycumują dla kosmiczne moduły-laboratoria.

Udany i nieudany lot chińskiej rakiety 
Drugi spacer kosmiczny załogi Shenzhou 12 
Rakieta Kuaizhou-1A wynosi satelite Jilin Gaofen 02F / CNSA, OurSpace
Chiny
Rakietowy rekord Chin 

27 października z Chin wystartowała rakieta Kuaizhou-1A z satelitą Jilin Gaofen 02F. Udanym startem Państwo Środka ustanowiło swój rakietowy rekord. Łącznie w 2021 roku wystrzeliły już 40 rakiet na orbitę.

Chiny prowadzą badania dotyczące budowy kilometrowych konstrukcji w kosmosie 
Lot suborbitalny chińskiego wahadłowca 
Podcast serwisu Orientspace / Foto: Pixabay
Podcasty
Podcast #7 Nowe starty rakiet oraz plany przywiezienia próbek z Marsa 

W najnowszym odcinku opowiadam o ostatnich startach rakiet z Chin. Druga część podcastu poświęcona jest planom misji Tianwen 2, która ma przywieźć na Ziemię próbki gruntu marsjańskiego.

Podcast #6 Nowa załoga Chińskiej Stacji Kosmicznej i nie tylko 
Podcast #4 Stan gry o Księżyc po nieudanym teście Green Run rakiety SLS 
Kadr z Programu Azja Incognita
Podcasty
O chińskim programie kosmicznym w Azja Incognita 

Pod koniec października wystąpiłem w programie Azja Incognita. Tematem rozmowy były ostatnie osiągnięcia chińskiego sektora kosmicznego.

Podcast #5 SpaceX zbuduje lądownik księżycowy dla programu Artemis 
Podcast #3 Trwa misja księżycowa Chang’e 5 
Księżyc widziany z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej / ESA
Japonia
Japonia planuje udział w lotach na Księżyc 

Japonia planuje dołączyć się do Amerykanów do lotu na Księżyc w ramach programu Artemis. Jednocześnie trwa nabór na nowych astronautów Japońskiej Agencji Kosmicznej.

Japońscy turyści kosmiczni polecą na ISS 
Hayabusa 2 dostarczyła próbki z planetoidy 
BepiColombo nad Merkurym / ESA, JAXA
Japonia
Sonda BepiColombo wykonała przelot koło Merkurego 

Sonda kosmiczna BepiColombo po raz pierwszy zbliżyła się do Merkurego. Japońsko-europejski projekt ma na celu zbadanie pierwszej planety Układu Słonecznego.

Budżet JAXA na misje eksploracyjne zwiększy się czterokrotnie 
Nowy japoński satelita przekazu danych JDRS-1 
Wizualizacja statku kosmicznego Gaganyaan / ISRO
Indie
Pierwszy lot indyjskiego statku załogowego Gaganyaan jeszcze w 2021 

Mimo opóźnień wynikających z epidemii koronawirusa pierwszy lot indyjskiej kapsuły załogowej Gaganyaan odbędzie się jeszcze w tym roku.

Indyjski program załogowy boryka się z problemami