Michał Moroz

 

Pierwsze kroki, jeszcze jako licealista, stawiałem w czasopiśmie Polskiego Towarzystwa Astronautycznego „Astronautyka”. Następnie trafiłem do magazynu internetowego AstroNautilus oraz portalu AstroNET. W 2009 zostałem współzałożycielem portalu Kosmonauta.net, z którego wyrosła firma o tej samej nazwie, a następnie firma Blue Dot Solutions.

Do 2019 roku prowadziłem tam kilka projektów dla Europejskiej Agencji Kosmicznej dotyczących obserwacji Ziemi, nawigacji satelitarnej czy Internetu Rzeczy. Brałem też udział w projektach kosmicznych finansowanych przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020.

W międzyczasie jako ekspert do spraw kosmicznych wielokrotnie występowałem w radiu TOK.FM, TVN24 czy TVN24 Biznes i Świat. Prowadziłem także relacje na żywo z Centrum Kontroli Lotów Europejskiej Agencji Kosmicznej podczas lądowania sondy Philae na komecie 67-P Czuriumow-Gierasimienko (z kolegą byliśmy na miejscu jedynymi przedstawicielami mediów z kraju) oraz próby lądowania sondy Schiaparelli na Marsie.

W 2014 roku ukończyłem studia podyplomowe na Międzynarodowym Uniwersytecie Kosmicznym. Było to spełnienie nerdowskich marzeń. Uczyły nas między innymi takie osoby jak: astronauta naprawiający Teleskop Hubble’a, dyrektor ds. nauki NASA, czy główny negocjator NASA z Rosją w czasach tworzenia pomysłu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Mieliśmy także szansę pozwiedzać laboratoria Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej i obejrzeć nieco konkretnego sprzętu.

Pod koniec dziewięciotygodniowego programu musieliśmy w grupach po 30 osób napisać tzw. Team Project, czyli taki mały doktorat na jeden z wybranych tematów. W 30 dni! I się przy tym nie pozabijać nawzajem. Symulowało to zaawansowany projekt kosmiczny, w którym pracuje się w dużych międzynarodowych i międzykulturowych zespołach. Daliśmy radę a nasz raport Space4Health został doceniony przez NASA i Boeinga jako jedna z najlepszych publikacji roku.

Przy tym wszystkim z wykształcenia jestem… arabistą. Studiowałem w Wiedniu i Warszawie, a nawet dorobiłem się doktoratu na warszawskiej orientalistyce. Nauczyłem się arabskiego, mieszkałem pół roku w Kairze, byłem na placu Tahrir w czasach rewolucyjnych, zwiedziłem Syrię z plecakiem, jeszcze przed wojną. Sześć lat pracowałem jako wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim. Już wówczas napisałem pierwsze publikacje o kosmicznych sprawach w krajach orientalnych.

Wciąż pokutuje przekonanie, że loty kosmiczne to przede wszystkim domena NASA czy też (od niedawna) SpaceX. Łaziki marsjańskie, astronauci, jakiś ISS, jakiś Mars. Czasem mówi się jeszcze o tym co w Europie czy Rosji piszczy. Za to dosyć mało wiadomo o dokonaniach Chin, Indii, Japonii, krajów Afryki czy Bliskiego i Dalekiego Wschodu. A dzieje się tam dużo, wręcz bardzo dużo.

W ten też sposób powstał pomysł na prowadzenie tego bloga. Chciałbym opowiedzieć Wam o różnych kosmicznych sprawach, ale skupiając się na doniesieniach z Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Tutaj poczytacie i posłuchacie o moich dwóch pasjach: świecie Orientu i eksploracji kosmosu. Krótko mówiąc, zapraszam Was na wspólną podróż pociągiem o nazwie OrientSpace do innych planet i do gwiazd.

Lądownik księżycowy SpaceX na bazie pojazdu Starship / SpaceX
Podcasty
Podcast #5 SpaceX zbuduje lądownik księżycowy dla programu Artemis 

SpaceX zbuduje załogowy lądownik księżycowy dla programu Artemis. To na jego pokładzie przyszli astronauci i astronautki polecą na Księżyc

Podcast #3 Trwa misja księżycowa Chang’e 5 
Podcast #2 
Pierwszy stopień rakiety SLS podczas testu Green Run / NASA
Podcasty
Podcast #4 Stan gry o Księżyc po nieudanym teście Green Run rakiety SLS 

Zapraszam do wysłuchania Podcastu o stanie gry amerykańsko-chińskiego wyścigu księżycowego po zakończonym niepowodzeniem teście Green Run rakiety SLS.

Kosmiczne rozmowy – Czy Chiny przegonią USA? 
Podcast #1 
Nowi astronauci z ZEA: Muhammad al-Mulla oraz Nura al-Matruszi / MBRSC / WAM / AP
Bliski Wschód
Emiraty zwiększają korpus astronautów 

Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły imiona dwójki nowych astronautów. Nura al-Matruszi będzie pierwszą Arabką, która poleci w kosmos.

Izrael wyśle na Księżyc misję Beresheet 2 
Pierwszy od 5 lat udany start rakiety z Iranu 
Wizualizacja misji al-Amal / UAESA
Bliski Wschód
Sonda al-Amal (Nadzieja) dotarła do Marsa 

Po siedmiu miesiącach lotu pierwsza misja marsjańska Zjednoczonych Emiratów Arabskich dotarła do celu. Jej zadaniem będzie zbieranie danych na temat klimatu Marsa.

Drugi lot astronauty z Izraela odbędzie się w 2021 roku 
Wizualizacja statku kosmicznego Gaganyaan / ISRO
Indie
Pierwszy lot indyjskiego statku załogowego Gaganyaan jeszcze w 2021 

Mimo opóźnień wynikających z epidemii koronawirusa pierwszy lot indyjskiej kapsuły załogowej Gaganyaan odbędzie się jeszcze w tym roku.

Indyjski program załogowy boryka się z problemami 
Wizualizacja statku kosmicznego Gaganyaan / ISRO
Indie
Covid-19 opóźnia program załogowy Gaganyaan 

Trwająca epidemia koronawirusa opóźni przygotowania do pierwszego indyjskiego lotu załogowego. Inauguracyjny, bezzałogowy lot kapsuły Gaganyaan odbędzie się najwcześniej pod koniec 2021 roku.

Indie zapowiadają nową misję księżycową 
Japoński moduł Kibo / NASA
Japonia
Budżet JAXA na misje eksploracyjne zwiększy się czterokrotnie 

Japońska Agencja Kosmiczna ma w 2021 roku otrzymać blisko 500 mln USD na przeprowadzenie misji eksploracyjnych. Budżet JAXA na te cele będzie aż czterokrotnie większy od kwot z 2020 roku.

Nowy japoński satelita przekazu danych JDRS-1 
Próbki zebrane przez sondę Hayabusa 2 dotarły na Ziemię / JAXA/EPA
Japonia
Hayabusa 2 dostarczyła próbki z planetoidy 

Na terenie australijskiego poligonu Woomera wylądowała kapsuła powrotna sondy Hayabusa 2. Zawiera ona próbki z planetoidy Ryugu, którą japońska sonda badała z bliska przez ponad rok.

Japońska Hayabusa 2 zbada kolejne planetoidy