Na początku grudnia w Izraelu ogłoszono plany na kolejną misję księżycową. Misję Beresheet 2 zbuduje konsorcjum fundacji SpaceIL oraz rządowe przedsiębiorstwo Israel Aerospace Industries. Na Księżyc ma zostać wysłana w 2024 roku.

Szkic projektu Beresheet 2 / SpaceIL
Szkic projektu Beresheet 2 / SpaceIL

Nieudana misja Beresheet 1

Misja Beresheet (od pierwszych słów Starego Testamentu בְּרֵאשִׁית‎ “na początku”) miała w kwietniu 2019 roku wylądować na północnej części regionu Mare Serenitatis (Morze Jasności). Sondę zbudowało przedsiębiorstwo Israel Aerospace Industries we współpracy z fundacją non-profit SpaceIL oraz Izraelską Agencją Kosmiczną. Misję w większości ufundował izraelski milioner Morris Kahn zasiadający we władzach wspomnianej fundacji SpaceIL. Łączny koszt przedsięwzięcia wyniósł około 90 milionów USD. Publiczne dofinansowanie projektu wynosiło jedynie około 2 milionów USD. Tym samym misja Beresheet była przede wszystkim prywatną inicjatywą.

Sama idea misji Beresheet powstała w ramach konkursu Google Lunar XPrize, który wspierał rozwój komercyjnych projektów księżycowych. O ile w ramach samego konkursu, wielokrotnie zresztą przesuwanego, nie udało się przeprowadzić żadnej misji księżycowej, to po jego zakończeniu szereg zespołów dalej rozwijało swoje prace. Projekt SpaceIL był jednym z nich.

22 lutego 2019 roku sondę wystrzelono na pokładzie rakiety Falcon 9 jako dodatkowy ładunek. Wraz z lądownikiem księżycowym wyniesiono wówczas satelitę telekomunikacyjnego PSN-6. Sonda kilka razy odpalała silniki podnosząc swoją orbitę, aż na początku kwietnia dotarła na orbitę Księżyca. Tym samym Beresheet 1 stał się pierwszą prywatną sondą księżycową, która dotarła na orbitę Srebrnego Globu.

Próba lądowania niestety się nie udała. Z powodu usterek technicznych utracono kontrolę nad sondą podczas ostatnich momentów lądowania. Wykonano szybki reset systemu, ale lądownik był zbyt rozpędzony aby wyhamować. Ostatnie odebrane sygnały wykazały, że jeszcze na wysokości 150 metrów nad powierzchnią Księżyca, lądownik opadał z prędkością aż 500 kilometrów na godzinę. Tym samym było już za późno aby zareagować.

Krater po lądowniku Beresheet zaobserwowany przez amerykańską sondę LRO / NASA

Ogłoszenie misji Beresheet 2

Pierwsza próba lądowania na Księżycu się nie udała, ale Izrael nie zrezygnował z ambitnych planów. Plany dotyczące misji Beresheet 2 oficjalnie ogłoszono 9 grudnia. Po wcześniejszych zapowiedziach potwierdzono, że Morris Kahn również ufunduje większość inicjatywy wycenianej na 100 milionów USD. W ramach misji w 2024 roku w kierunku Księżyca wysłane zostaną orbiter oraz aż dwa lądowniki.

Ogłoszenie projektu Beresheet 2 / SpaceIL
Ogłoszenie projektu Beresheet 2 / SpaceIL

W tej chwili trwają zaawansowane prace koncepcyjne. Wiadomo jednak że w ramach misji możliwy będzie udział uczestnictwa innych państw. Chęć współpracy zadeklarowały już Zjednoczone Emiraty Arabskie. Arabowie ogłosili już plany wysłania łazika księżycowego Rasheed w 2024 roku.

Można tym samym zauważyć mały wyścig kosmiczny między Izraelem a Emiratami. Te wystrzeliły już misję marsjańską Al-Amal, oraz wysłały już pierwszego astronautę, Hazzę Al-Mansuriego, na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Drugi Izraelski astronauta, Eytan Stibbe ma udać się na pokład ISS pod koniec przyszłego roku.

Źródła:
Space.com
SpaceWatch.Global
Wikipedia