Chińska załoga przebywająca od ponad dwóch miesięcy na orbicie przeprowadziła drugi spacer kosmiczny. Łącznie był to już trzeci spacer kosmiczny w historii chińskiej eksploracji kosmosu.
Misja załogi Shenzhou 1
Chińscy astronauci wystartowali na orbitę 17 czerwca 2021 roku. Statkiem kosmicznym Shenzhou 12 (神舟十二号, Shénzhōu shí’èr hào) dotarli do modułu Tianhe, wystrzelonego pod koniec kwietnia zalążka nowej Chińskiej Stacji Kosmicznej. Misja załogi Shenzhou 12 jest najdłuższą dotychczas chińską misją załogową. W poprzednich pięciu lotach astronauci z Chin zbierali pierwsze doświadczenia potrzebne do budowy wielomodułowej stacji kosmicznej. Teraz mogą wcielić je w życie.
Dowodzący misją Nie Haisheng wraz Tangiem Hongbo oraz Liu Bomingiem są pierwszą załogą nowej chińskiej stacji kosmicznej. Po przybyciu musieli rozpakować całą aparaturę znajdującą się zarówno wewnątrz centralnego modułu mieszkalnego Tianhe, jak również wewnątrz pojazdu logistycznego Tianzhou 2. Chiński odpowiednik bezzałogowego rosyjskiego statku Progress automatycznie przycumował do modułu Tianhe w maju.
Celem załogi jest również przetestowanie systemów podtrzymywania życia, koniecznych do długoterminowego pobytu na orbicie. Już od przyszłego roku załogi Chińskiej Stacji Kosmicznej mają przebywać na stałe na orbicie w lotach trwających po pół roku. Będą to wyprawy o podobnej długości, jak w przypadku astronautów i astronautek przebywających na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Prace w skafandrach na zewnątrz stacji
Jednym z głównym zadań misji było również praktyczne zebranie szlifów z prac na zewnątrz stacji kosmicznej. Dotychczasowe doświadczenia Państwa Środka były w tym przypadku raczej skromne. Pierwszy, dwudziestodwuminutowy chiński spacer kosmiczny, w 2009 roku przeprowadził Zhai Zhigang. Wówczas asystował mu Liu Boming, który w całości nie wychodził jednak ze śluzy statku kosmicznego.

Trzynaście lat później Liu Boming znowu wyszedł na otwartą przestrzeń. Tym razem w towarzystwie dowódcy misji Nie Haishenga. Głównym zadaniem astronautów było przygotowanie ramienia robotycznego stacji do przyszłej pracy. Jest to kluczowy komponent potrzebny do instalacji przyszłych modułów stacji. Po wystrzeleniu wpierw automatycznie przycumują do stacji. Następnie zostaną one uchwycone przez ramię robotyczne i przeniesione do innego, bocznego węzła modułu Tianhe. Podobną technikę rozbudowy stacji kosmicznych stosowali zarówno Rosjanie jak i Amerykanie w swoich programach załogowych.
Drugi spacer kosmiczny załogi Shenzhou 12 trwał blisko sześć godzin. Astronauci zamontowali również nową kamerę panoramiczną na zewnątrz stacji, jak również zapasową pompę służącą do chłodzenia systemów stacji. Nie Haisheng oraz Liu Boming poruszali się na zewnątrz stacji przy wsparciu robotycznego ramienia. Cały proces nadzorował znajdujący się wewnątrz modułu trzeci członekj załogi Tang Hongbo.
Najbliższe plany
Pobyt załogi Shenzhou 12 prawdopodobnie zbliża się do końca. Według wcześniejszych informacji misję trzech astronautów zaplanowano na 90 dni. Wszystko wskazuje na to, że już w połowie września powrócą na Ziemię. Za to już po powrocie załogi Chiny przeprowadzą kolejny kosmiczny manewr. Obecnie przycumowany do Chińskiej Stacji Kosmicznej bezzałogowy statek kosmiczny Tianzhou 2 wpierw automatycznie odcumuje, a następnie przecumuje do innego węzła cumowniczego. Celem takiego manewru będzie przetestowanie automatycznych procedur przecumowywania pojazdów. W przyszłości takie manewry będą odbywały się z załogą na pokładzie. Pojazd Tianzhou 2 wykona również transfer paliwa ze swoich zbiorników uzupełniając zapasy Chińskiej Stacji Kosmicznej.
Kolejna załoga dotrzę zaś na pokład stacji prawdopodobnie już w październiku. Imion załogi misji Shenzhou 13 jeszcze oficjalnie nie znamy, choć i tu pojawiają się spekulacje. Lot drugiej załogi do Chińskiej Stacji Kosmicznej ma zaś potrwać według różnych źródeł pięć lub sześć miesięcy. Astronauci misji Shenzhou 13 mają przetestować przechwycenie i przecumowanie pojazdu Tianzhou 2 przy pomocy ramienia robotycznego. Załoga tak w praktyce będzie symulować instalacje nowych modułów stacji. Odwiedzi ich również bezzałogowy pojazd logistyczny Tianzhou 3. Przywiezie on kolejne pakiety zapasów, paliwa, jedzenia oraz aparatury naukowej.
Podsumowując, Chiny zbierają coraz więcej doświadczenia w budowie i utrzymywaniu załogowej stacji kosmicznej. Obecny stan wiedzy pozwoli im na rozpoczęcie rozbudowy stacji. Już w przyszłym roku do modułu Tianhe przycumują dwa moduły naukowe: Wentian (问天, Wèn Tiān, Pytanie do Niebios) oraz Mengtian (梦天, Mèng Tiān, Sen o Niebiosach). Wówczas prace na pokładzie stacji przejdą do etapu operacyjnego.
1 Comment
Komentowanie zablokowane
[…] na orbicie. W przyszłym roku do Chińskiej Stacji Kosmicznej mają trafić dwa kolejne moduły. Na razie są to jednak pierwsze kroki. Warto podkreślić, że największy obecnie obiekt w przestrzeni kosmicznej to Międzynarodowa […]