Drugim izraelskim astronautą będzie Eytan Stibbe, multimilioner oraz były pilot wojskowy. W październiku 2021 ma udać się na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach turystycznej misji SpaceX Axiom Space-1.
Lot Eytana Stibbe ogłoszono 16 listopada 2020 roku w obecności prezydenta Izraela Re’uwena Riwlina oraz Tala Ramona, syna tragicznie zmarłego Ilana Ramona, pierwszego izraelskiego astronauty. Eytan Stibbe ma 62 lata. Przez 33 lata latał w myśliwcach Izraelskich Sił Powietrznych. Służbę wojskową odbywał w 117 eskadrze dowodzonej przez Ilana Ramona. Jest współzałożycielem funduszu Vital Capital Fund skupiającej się na inwestycjach w regionach subsaharyjskich. Zasiada również w fundacji im. Ramona wspierającej najlepsze izraelskie projekty badawcze.
Lot odbędzie jako jeden z czterech członków załogi kapsuły Crew Dragon zbudowanej przez SpaceX. Za tygodniowy lot na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zapłacił 55 milionów USD. Za organizację lotu odpowiada amerykańska firma Axiom Space.
Tragiczny lot Ilana Ramona
Pierwszy lot astronauty z Izraela odbył się w 2003 roku. Ilan Ramon, pułkownik Sił Powietrznych Izraela brał udział w misji STS-107 wahadłowca Columbia. Trwający ponad 15 dni lot zakończył się katastrofą, w której zginęła cała załoga. Przyczyną tragedii było duże uszkodzenie powłoki termicznej wahadłowca podczas startu. Tym samym wahadłowiec rozpadł się podczas wejścia w atmosferę po zakończeniu misji.
Katastrofa Columbii na ponad 2 lata wstrzymała budowę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. NASA wprowadziła również procedury pozwalające na inspekcję i naprawę osłony termicznej w kosmosie. Katastrofa przyspieszyła również plany wycofania wahadłowców ze służby (ostatni lot odbył się w 2011 roku) oraz budowę załogowych kapsuł nowej generacji (Orion, Starliner, Crew Dragon).

Turystyczna misja z celebrytami
Turystyczną misją Axiom Space-1 ma dowodzić Michael López-Alegría. To jeden z bardziej doświadczonych amerykańskich astronautów. Brał udział w czterech misjach kosmicznych. W pierwszym locie (Columbia, STS-73) prowadził eksperymenty naukowe w umieszczonym w ładowni wahadłowca laboratorium USML-2. Pozostałe trzy misje kosmiczne López-Alegría spędził na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (STS-92, STS-113, Sojuz TMA-9). Podczas ostatniej misji był dowódcą 14 stałej załogi stacji. Łącznie spędził 257 dni w kosmosie i wykonał 10 spacerów kosmicznych.
Po zakończeniu kariery w amerykańskiej agencji kosmicznej dołączył do Axiom Space. Firma założona przez byłych pracowników NASA planuje komercyjne wykorzystanie potencjału ISS, a docelowo budowę własnej małej stacji kosmicznej. Misja Axiom Space-1 będzie pierwszym lotem z kosmicznymi turystami zorganizowanym przez tę spółkę. Dotychczas organizacją lotów turystycznych na ISS zajmowała się spółka Space Adventures. W odróżnieniu od Axiom Space, ta organizowała loty na pokładzie rosyjskich statków Sojuz.

O ile wcześniej na ISS poleciało już kilku kosmicznych turystów, to w tym przypadku można jednak powiedzieć, że będzie to pierwszy lot z celebrytami. Najsłynniejszym członkiem załogi będzie bowiem Tom Cruise. Słynny aktor będzie kręcił pierwszy hollywoodzki film na pokładzie ISS. Całość będzie koordynował reżyser Doug Liman, czwarty członek załogi.
Kontekst regionalny
Dodatkowo warto zauważyć, że misja Eytana Stibbe odbędzie się przed drugim lotem kosmicznym astronauty ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Sześciomiesięczny lot arabskiego astronauty jest zaplanowany na październik 2022 roku. Do lotu kapsułą Sojuz trenuje obecnie dwóch obywateli ZEA: Sultan An-Nejadi oraz Hazza Al-Mansuri. Jeszcze nie zdecydowano, który z nich uda się na pokład ISS.
Dobrze poinformowani w kwestiach przydziału załóg Joel W. Powell oraz Lee Robert Caldwell z serwisu Space Shuttle Almanac sugerują udział obu astronautów w tej samej misji kosmicznej. Tym samym można stwierdzić, że lot Eytana Stibbe odbędzie się również w ramach małego wyścigu kosmicznego między Izraelem i Emiratami.
Rywalizacja obu państw trwa również na etapie eksploracji kosmosu. Podczas gdy Emiraty wystrzeliły już swoją pierwszą misję marsjańską Al-Amal i na 2024 rok zapowiedziały lot łazika księżycowego Raszid, to Izraelowi w 2019 roku nie udało lądowanie księżycowej misji Beresheet. Lot kolejnego lądownika jest dopiero we wstępnej fazie planowania.
Z pewnością w przyszłości czeka nas więcej misji kosmicznych z krajów Bliskiego Wschodu. Więcej o planach Emiratów opowiadam w pierwszych dwóch odcinkach podcastu OrientSpace (#1, #2).
Źródła:
https://www.timesofisrael.com/israel-to-send-its-second-ever-astronaut-into-space/
https://twitter.com/ShuttleAlmanac/status/1328305504485969920/photo/2
[…] Można tym samym zauważyć mały wyścig kosmiczny między Izraelem a Emiratami. Te wystrzeliły już misję marsjańską Al-Amal, oraz wysłały już pierwszego astronautę, Hazzę Al-Mansuriego, na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Drugi Izraelski astronauta, Eytan Stibbe ma udać się na pokład ISS pod koniec przyszłego roku. […]