Japońska Agencja Kosmiczna ma w 2021 roku otrzymać blisko 500 mln USD na przeprowadzenie misji eksploracyjnych. Budżet JAXA na te cele będzie aż czterokrotnie większy od kwot z 2020 roku. Tym samym jest to wyraźny sygnał na zaawansowane zaangażowanie Japonii w nadchodzące plany eksploracji Księżyca i Układu Słonecznego.

Budżet japońskiej agencji kosmicznej

Wiadomość o zwiększonej alokacji środków przekazał na Twitterze Jim Bridenstine. Dla administratora NASA są to już ostatnie dni pracy. Wraz z mijająca kadencją prezydenta Donalda Trumpa zakończy on również pracę w NASA. Od 2018 roku kierował on amerykańską agencją kosmiczną, podejmując wiele politycznych działań wspierających powrót ludzi na Księżyc w ramach programu Artemis. W rezultacie jego prac udało mu się do tego zaangażować szereg państw, m.in. Japonię, które podpisały księżycowe Porozumienie o Współpracy (tzw. Artemis Accords).

Poprzedni rok Japonia zakończyła dużym kosmicznym sukcesem. 5 grudnia kapsuła powrotna z próbkami planetoidy Ryugu wylądowała w australijskim poligonie Woomera. Tym samym zakończyła się misja Hayabusa 2, a Japończykom udało się przywieźć aż 5,4 gramów próbek. Po wykonaniu głównej misji sonda została skierowana do kolejnych planetoid. Do nowego celu, planetoidy 1998 KY26 sonda dotrze dopiero w 2031 roku. Wcześniej odwiedzi jeszcze planetoidę o numerze katalogowym 2001 CC21.

Wynikiem ostatnich sukcesów jest także pozytywna decyzja zwiększająca budżet JAXA. Należy jednak pamiętać, że budżet na misje eksploracyjne zajmuje tylko część całego budżetu agencji. W poprzednich latach wynosił on łącznie blisko 180 miliardów jenów, czyli około 1,7 miliarda USD rocznie.

Budżet Japońskiej Agencji Kosmicznej / JAXA
Budżet Japońskiej Agencji Kosmicznej w latach 2006-2018 / JAXA

Japońskie bezzałogowe misje eksploracyjne

Japonia już od lat osiemdziesiątych bardzo aktywnie uczestniczy w misjach eksploracyjnych. Zaangażowana jest w badania zarówno Księżyca, jak i planet oraz planetoid. Poniższa lista pokazuje listę bieżących oraz planowanych japońskich misji do innych ciał Układu Słonecznego. Tym samym zwiększony budżet JAXA pozwoli na przeprowadzenie bardzo ambitnych misji.

MisjaData startuOpis
Akatsuki (Planet-C)20 maj 2010Od grudnia 2015 roku sonda krąży na orbicie wokół Wenus.
Hayabusa 23 grudzień 2014Po wykonaniu głównego celu (przywiezienie próbek z planetoidy Ryugu) trwa misja rozszerzona. Sondę skierowano do planetoid 2001 CC21 oraz 1998 KY26.
BepiColombo20 październik 2018Europejsko-japońska misja jest w drodze do Merkurego. Japońskim komponentem jest orbiter MMO (Mercury Magnetospheric Orbiter).
SLIM2022Planowany demonstrator technologii precyzyjnego lądowania na Księżycu.
MMX2024Planowana misja do księżyców Marsa mająca przywieźć próbki z Fobosa.
DESTINY+2024Planowana misja do planetoidy 3200 Phaethon.
Lista trwających i planowanych japońskich misji eksploracyjnych. Opracowanie własne na podstawie Wikipedii.

Udział w ISS oraz stacji Gateway

Japonia jest również jednym z głównych partnerów uczestniczących w projekcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wkładem Kraju Kwitnącej Wiśni jest przede wszystkim bardzo obszerne laboratorium Kibo. Moduł (PM, Pressurized Module) wyposażony jest również w umieszczoną na zewnątrz stacji platformę badawczą (EF, Exposed Facility) oraz obsługujące ją ramię robotyczne, jak i mały moduł logistyczny (ELM, Experiment Logistics Module). Potrzeba było aż trzech lotów wahadłowców kosmicznych (STS-123, 124 i 127) aby złożyć wszystkie elementy japońskiego laboratorium.

Japońscy astronauci i astronautki regularnie odwiedzają Międzynarodową Stację Kosmiczną. Obecnie w składzie siedmioosobowej załogi znajduje się Soichi Noguchi, dla którego jest to już trzeci pobyt na pokładzie. Japonia również regularnie wysyłała do stacji bezzałogowe statki kosmiczne HTV. Dotychczas aż dziewięć takich pojazdów dotarło do ISS, dostarczając paliwo, żywność oraz nowe eksperymenty dla załogi.

HTV-1 zbliża się do ISS / NASA
HTV-1 zbliża się do ISS / NASA

Ze względu na duże doświadczenie zebrane przy projekcie ISS, Japonia mogła aktywnie zaangażować się w budowę nowej stacji kosmicznej Gateway. Jej pierwsze, amerykańskie elementy, zostaną wysłane na orbitę wokółksiężycową w 2023 roku. To właśnie ze stacji Gateway w przyszłości kolejne załogi udadzą się na powierzchnię Srebrnego Globu. Wydaje się, że Japończycy również wejdą w skład przyszłych misji Artemis.

Planowana konfiguracja stacji Gateway / NASA
Planowana konfiguracja stacji Gateway / NASA

JAXA wraz Europejską Agencją Kosmiczną zbuduje moduł mieszkalny I-HAB. Kontrakt na jego budowę został ogłoszony podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego IAC w 2020 roku. Zgodnie z planem europejsko-japoński moduł ma zostać ukończony w 2026 roku. Japonia zobowiązała się również do obsługi logistycznej nowej stacji. Ładunki będą dostarczane przy pomocy bezzałogowego pojazdu HTV-X, który wcześniej zostanie przetestowany w lotach do ISS.

Jak widać kosmiczne plany na najbliższe lata są bardzo ambitne. Jednocześnie najnowsze decyzje polityczne pozwolą na ich zrealizowanie. Podsumowując, znacznie zwiększony budżet JAXA na cele eksploracyjne sugeruje, że Japończycy podchodzą do tych deklaracji bardzo poważnie.

Źródła:

IFLScience

JapanTimes

Statista

Wikipedia