Arabskie królestwo Bahrajn jest już siedemnastym państwem, które planuje współuczestniczyć w amerykańskich lotach na Księżyc. Umożliwia to podpisane z NASA porozumienie Artemis Accords.
Bahrajn jest już trzecim krajem z Bliskiego Wschodu, który dołączył do inicjatywy. Wcześniej, w październiku 2020 roku, dokument podpisały Zjednoczone Emiraty Arabskie, a w styczniu 2022 roku Izrael.
Skromny program kosmiczny Bahrajnu
Dotychczasowe osiągniecia kosmiczne Bahrajnu są raczej bardzo skromne, zwłaszcza jeśli porównać je z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi czy Arabią Saudyjską. W 2014 roku powstała dedykowana agencja kosmiczna. A pod koniec 2021 roku na orbitę trafił mały satelita Light-1 (ضوء-1, Daw-1), przy którym pracowali również specjaliści z Bahrajnu. Jest to satelita typu CubeSat 3U, czyli mały satelita o rozmiarach 30 na 10 na 10 centymetrów i masie około trzech kilogramów.

Light-1 zajmuje się obserwacjami tak zwanych ziemskich błysków gamma. Są to krótkie rozbłyski promieniowania, których występowanie łączy się prawdopodobnie z wyładowaniami atmosferycznymi. Arabski satelita pozwoli lepiej poznać to zjawisko odkryte w latach dziewięćdziesiątych.
Projekt jest wspólną inicjatywą Agencji Kosmicznej Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Uniwersytetu Khalifa w Abu Dhabi, New York University Abu Dhabi oraz Agencji Kosmicznej Bahrajnu. Satelitę wyniosła na orbitę bezzałogowa kapsuła Dragon firmy SpaceX. Następnie, po przycumowaniu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, satelita został wypuszczony w otwartą przestrzeń z japońskiego modułu Kibo.
Udział w programie Artemis
Amerykański program księżycowy Artemis ma na celu ponowne wysłanie ludzi na powierzchnie Srebrnego Globu. Pierwsza, jeszcze bezzałogowa misja Artemis 1, na orbitę Księżyca powinna odbyć się w połowie bieżącego roku. Wraz z NASA uczestniczyć tu będzie szereg państw. Część będzie zaangażowana w budowę załogowej stacji kosmicznej Gateway na orbicie Księżyca (np Japonia czy Kanada). A część będzie uczestniczyć raczej symbolicznie (Polska, Rumunia, czy też Bahrajn).
Podpisanie porozumienia Artemis Accords Bahrajn ogłoszono podczas wizyty księcia Salmana bin Hameda w USA na początku marca 2022 roku. Ze strony Bahrajnu, dokument podpisał Muhammad al-Asiri, dyrektor Agencji Kosmicznej Bahrajnu. Udział w Artemis Accords pozwoli na uczestnictwo podmiotów badawczych z Bahrajnu w programie księżycowym. Póki co, nie ogłoszono jednak dalszych planów ani szczegółów. Na razie Bahrajn liczy na to, że porozumienie z NASA pozwoli na stworzenie nowych inicjatyw i inwestycji kosmicznych.